Superwizja to sprawdzone i poparte badaniami narzędzie rozwojowe. Szczególnie polecana jest osobom, których zawodowe zadania związane są z pracą z drugim człowiekiem, w tym managerom właśnie.
Jej zadaniem jest cykliczne przyglądanie się swojej pracy, ewaluowanie sposobów działania, jak i pogłębianie informacji o wpływie tego, co przeżywamy w kontakcie z drugą osobą.
Dzięki tego typu pracy nie tylko rozwijamy swoje narzędzia, zwiększając ich skuteczność, ale także dbamy o własną motywację i poczucie sensu tego, co robimy.
Działamy efektywnie i w zgodzie ze sobą.
Superwizja grupowa dla managerów to cykliczne spotkania w grupie 6-10 osób w asyście wykwalifikowanego trenera.
Dzięki pracy w grupie mamy okazję skorzystać z wiedzy, doświadczeń i umiejętności innych osób, ale także na bieżąco przyglądać się temu jak nas odbierają i jak na nas wpływają.
Cykl spotkań (6-10) w grupie ok 6 -10 osób.
Pierwsze spotkanie wprowadzające dłuższe (3-4H) stacjonarnie.
Następne spotkania krótsze (2-3h) stacjonarnie lub online.
Praca grupowa w formie nieustrukturyzowanego warsztatu.
Nawet najlepiej zaplanowane i przygotowane działania mogą okazać się przeciw skuteczne, gdy nie weźmiemy pod uwagę pojawiających się w kontakcie emocji. Managerowie często są doskonale przygotowani do swojej roli na poziomie zdania, z pomijanym poziomem przygotowania osobowościowego. Tę lukę wypełnia właśnie superwizja.
Dodatkowo program ma za zadanie przygotować grupę do samodzielnej pracy w tym zakresie. W pracy z ludźmi stałość pracy superwizyjnej jest koniecznością. Ewaluowanie swoich działań i pracy nad tym co w związku z tym co się wydarza przeżywamy, gwarantuje utrzymanie poziomu rozwoju i dobrostanu. Manager świadomy, zintegrowany i spokojny modelując taki stan u swoich podwładnym jest dla nich dobrym wsparciem i nauczycielem.
Dla kogo?
- dla wszystkich, którzy zarządzają pracą innych osób i chcą to robić w sposób dający poczucie satysfakcji własnej, pracownika i organizacji,
- dla managerów szukających własnego stylu, którzy w swojej roli chcą działać świadomie, efektywnie i w zgodzie ze sobą,
- dla tych, którzy chcą się rozwijać i mają odwagę by robić to w sposób uruchamiający osobistą refleksję i refleksję nad doświadczeniami innych.
- dla organizacji, które chcą by ich kadra zarządzająca w sposób ciągły podnosiła swoje osobiste kompetencje nie tylko na poziomie zachowań ale i postaw. By rozwijała nie tylko umiejętności, ale i osobistą dojrzałość managerską,
- dla firm, które w swojej kadrze managerskiej widzą zespół, który siłą swojej synergii może stać się kołem zamachowym rozwoju organizacji.
Po co?
- by w sposób świadomy wykorzystywać swój osobisty potencjał, mocne strony, by potrafić je identyfikować na co dzień i je rozwijać,
- by mieć większą świadomość tego, co się przeżywa w kontakcie z innymi i co przeżywają inni w kontakcie ze mną. By pojawiające się emocje nie czyniły naszych działań przeciw skutecznymi. By móc je przeżywać w sposób kontrowany i z nich korzystać,
- by rozwijać umiejętność stałego ewaluowania swoich działań i podnoszenia kompetencji,
- by umieć świadomie korzystać z innych, ich wiedzy, umiejętności, doświadczeń i wsparcia.