Samoświadomość – dlaczego to słowo mi tak dziwnie brzmi? Zastąpić je innym … może świadomość. To oczywiście nie to samo ale a) aż tak bardzo już mnie nie denerwuje, b) chyba lepiej oddaje to, co ma być treścią tego artykułu.

Do artykułu, jak zwykle zresztą, zainspirowali mnie uczestnicy jednego z moich ostatnich szkoleń.

Bez względu na temat szkolenia, zwykłam na początku pytać każdego o jego indywidualne potrzeby związane z obecnością na sali. Trochę w klimacie „co Cię tu przywiodło” jak i „co Ci na ten moment najbardziej myśli zaprząta”. Mam alergię na pracę w grupie nad tematem, który nie jest dla niej ważny ale tym razem odpowiedzi przerosły moje oczekiwania. Nie łatwo było wszystkie potrzeby ubrać w jeden temat, jaki i połączyć je z tematem zamówionego szkolenia. Z trudem udało się nadać temu spotkaniu jakieś bardzo ogólne ramy i ruszyliśmy z pracą.

To była bajka – chyba wszystkim towarzyszyło to uczucie FLOW, o którym pisał Mihály Csíkszentmihályi bo nikt się nie zorientował jak szybko minął czas. Byliśmy wykończeni, jak po wysokogórskiej wspinaczce ale wszyscy zadowoleni. Na rundce końcowej, ze zdziwieniem, wszyscy odkryli, że każdego potrzeby związane ze szkoleniem, zostały zaspokojone, mimo że wydawały się tak różne.

Jak to się stało, okazało się, że wiele różnych wyzwań, trudności z jakimi spotykamy się na co dzień możemy rozwiązać, pokonać dzięki poznaniu … siebie, drugiego człowieka w kontakcie, okoliczności itp. Świadomość tego co się ze mną dzieje, jaki wpływ wywieram na innych a jaki inni na mnie, jak działają zmieniające się okoliczności i w związku z tym jakie decyzje/działania podejmuję, sprawiają: że wiem jak motywować swoich pracowników, jak działać pod presją czasu/w stresie, jak pracować z konfliktem, jak zachowywać się podczas negocjacji, jak zbudować efektywną relację z klientem itp.

Przyglądanie się sobie i innym to trudne zadanie w dzisiejszym pędzącym świecie. Trzeba się zatrzymać i przyjrzeć nie tylko działaniom, myślom, słowom ale i emocjom/uczuciom jakie nam na co dzień towarzyszą. Trudne, czasem bolesne ale … jak widać na przykładzie tego szkolenia, może wyzwolić stan, w którym czas znika – FLOW.

Zapraszam na moje szkolenie:

Samoświadomość kluczem do satysfakcjonującego życia

Pin It on Pinterest

Share This
Call Now Button